XVI Dni Kresowe w Szczytnie
14.06.201008:47
Magdalena
W sobotę 12.06.2010 r. w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie rozpoczęły się XVI Dni Kresowe. Dwudniowo uroczystości zgromadziły wielu entuzjastów kultury Kresów Wschodnich oraz ludzi, których łączy nie tylko miłość do tychże ziem lecz również pochodzenie i sentyment lat dziecinnych.
Koncert rozpoczął się występem Zespołu Pieśni i Tańca Willa, który w tym roku obchodzi swoje 50. lecie istnienia. Młodzi wykonawcy czarowali widownię znakomitym tańcem oraz barwnymi kostiumami. W czasie koncertu było wiele okazji do wspomnień oraz podsumowań. Obok jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Willa 20. lecie istnienia obchodziło również Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko Nowogródzkiej. Prezes Towarzystwa Pani Janina Surgał została odznaczona medalem, za swoje zaangażowanie oraz krzewienie tradycji i pamięci Kres Wschodnich, z rąk Prezesa Związku Polaków na Litwie Pana Michała Mackiewicza. Powołując się na słowa Pana Michała Mickiewicza wszyscy jesteśmy Polakami bez względu na to, gdzie żyjemy, ponieważ liczy się to, co nosimy w sercu.
Zainteresowanie ziemią wschodnią okazują nie tylko dorośli, lecz również młodzież. Uczniowie liceum przyłączyli się do akcji "Zułów – miejscem pamięci narodowej", która polega na kontynuacji uporządkowania miejsca pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs wiedzy o Kresach Wschodnich.
Punktem kulminacyjnym było odśpiewanie przez zgromadzony na widowni i scenie Pieśni Państwowej „Roty”.
Niedzielny dzień obchodów miał miejsce w Kościele Św. Brata Alberta. Po uroczystej mszy polowej za Kresowian poświęcono tablicę pamięci Kresowych Kapłanów (Kaplica Ostrobramska).
![]() |
Portal wykonano w ramach realizacji projektu "e-Szczytno - Program Budowy Społeczeństwa Informacyjnego .." współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. |
![]() |